wheywise_logoWheyWise
Compare All ProteinEvery powder we track, ranked by cost per 25g
Whey ConcentrateMost popular and affordableWhey IsolateHigh protein, low lactoseVegan ProteinPlant-based options ranked by valueCaseinSlow-release overnight proteinMass GainerHigh-calorie bulking powdersClear WheyLight, juice-style protein drinks

Shop by goal

  • Cheapest Overall
  • Best for Weight Loss
  • Meal Replacements
  • Deals & Discount CodesLive

Brand vs brand

  • Myprotein vs Bulk
  • ON vs Myprotein
  • Myprotein vs Protein Works
Compare All SupplementsCreatine, pre-workout and aminos, ranked per serving
CreatineMonohydrate and HCL, ranked by cost per 5gPre-workoutStim and stim-free formulasBCAAs & EAAsAmino acid formulas by leucine content
All VitaminsMultivitamins, omega 3, probiotics and more
MultivitaminsDaily essentials in a single capsuleBones & JointsCurcumin, magnesium, calcium supportGut & DigestionProbiotics, debloat and detox formulasSleep & StressAshwagandha, magnesium glycinate, nootropicsBrain & EnergyB12, choline, nootropic blendsWomen's HealthPMS, menopause and pregnancy supportImmunityVitamin D3, iron and vitamin COmega 3Algae-based DHA + EPA, no fishEye HealthLutein, zeaxanthin, screen-friendly
All ToolsEvery WheyWise calculator and comparison tool
Protein FinderAnswer 5 questions, get your matched picksProtein Price TrendsWhich prices rose and fell, by brandProtein CalculatorFind your optimal daily intakeProtein Comparison ToolCompare any two products side by side
BlogGuides, price analysis and brand reviewsProtein ReviewsSide-by-side protein comparisonsSupplement ReviewsCreatine, pre-workout and recovery head-to-headsVitamin ReviewsMultivitamins, sleep, gut and immunity comparedFAQCommon questions answered

The week's best protein deals,
in your inbox

One email a week with the biggest price drops across UK retailers. No spam, unsubscribe anytime.

wheywise_logoWheyWise

WheyWise compares protein powder prices across the UK so you can see every bag side by side and buy on facts, not whatever shows up first on Google. Every price is checked daily against the retailer's own page.

CompareCompare Protein PricesWhey ConcentrateWhey IsolateVeganCaseinMass Gainer
DealsBest Deals
CompanyAboutBlogFAQContactPrivacyAffiliate DisclosureInstagram

© 2026 WheyWise. Prices are read from the retailer's own page. We earn a small commission if you buy through our links, at no extra cost to you.

Clear whey

Cheapest Clear Whey Protein UK

Compare clear whey by cost per 25g protein.

Compare products below

Filter by brand

Quick filters
26 clear whey products
CHEAPESTNXT Nutrition NXT Pure Whey ISO Juice + 5 FREE Samples
NXT Nutrition

NXT Pure Whey ISO Juice + 5 FREE Samples

Clear whey
Size
900g
Protein
18g
Kcal
95
Carbs
2.3g
Fat
1.3g
£1.08per 25g protein
£27.99bagbag
£31.10/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Bulk Clear Protein
Bulk

Clear Protein

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
22.5g
Kcal
90
Carbs
0.5g
Fat
0.1g
£1.18per 25g protein
£67.99bagfor the 1.6kg
£42.49/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Bulk
View deal
Protein Works Clear Diet Whey Protein Gold
Protein Works

Clear Diet Whey Protein Gold

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
20.5g
Kcal
86
Carbs
0.5g
Fat
0g
£1.21per 25g protein
Was £44.99£39.59with WW12
£39.59/kg·2 retailers
2 retailers available·Best price at Protein Works
12% off your order
View deal
PER4M Nutrition Clear Whey Hydrate Strawberry Lime Daquiri
PER4M Nutrition

Clear Whey Hydrate Strawberry Lime Daquiri

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
19.2g
Kcal
83
Carbs
0.8g
Fat
0g
£1.22per 25g protein
£67.54bagfor the 1.8kg
£37.52/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Protein Labs Clear Whey Protein
Protein Labs

Clear Whey Protein

Clear whey
Size
500g
Protein
20g
Kcal
90
Carbs
0g
Fat
0g
£1.25per 25g protein
£19.99bagbag
£39.98/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
MyProtein Clear Whey Protein + Collagen
MyProtein

Clear Whey Protein + Collagen

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
21.3g
Kcal
89
Carbs
0.9g
Fat
0g
£1.38per 25g protein
£46.97bagfor the 1kg
£46.97/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Warrior Clear Whey Protein Isolate
Warrior

Clear Whey Protein Isolate

Clear whey
Size
375g
Protein
21.7g
Kcal
90
Carbs
0.3g
Fat
0.1g
£1.38per 25g protein
£17.99bagbag
£47.97/kg·2 retailers
2 retailers available·Best price at Warrior
View deal
Bulk Clear Whey Isolate
Bulk

Clear Whey Isolate

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
20g
Kcal
86
Carbs
1.2g
Fat
0.2g
£1.48per 25g protein
£94.99bagfor the 2kg
£47.50/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Bulk
View deal
Bulk Clear Whey All In One
Bulk

Clear Whey All In One

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
16.3g
Kcal
88
Carbs
3.8g
Fat
0.8g
£1.50per 25g protein
£38.99bagfor the 1kg
£38.99/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Bulk
View deal
The Health Project Clear Whey Isolate
The Health Project

Clear Whey Isolate

Clear whey
Size
600g
Protein
19.8g
Kcal
82
Carbs
0.6g
Fat
0.1g
£1.53per 25g protein
£28.99bagbag
£48.32/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
HIGHEST PROTEIN %Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured
Boditronics

ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured

Clear whey
Size
908g
Protein
23g
Kcal
89
Carbs
0.3g
Fat
0.1g
£1.60per 25g protein
£53.33bagbag
£58.73/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Isovibe Clear Whey Protein Powder
Isovibe

Clear Whey Protein Powder

Clear whey
Size
500g
Protein
20g
Kcal
86
Carbs
-
Fat
-
£1.62per 25g protein
£25.99bagbag
£51.98/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Reflex Nutrition Clear Whey
Reflex Nutrition

Clear Whey

Clear whey
Size
510g
Protein
18.3g
Kcal
91
Carbs
4.3g
Fat
0.1g
£1.64per 25g protein
£24.45bagbag
£47.94/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
MyProtein Clear Whey Protein Powder
MyProtein

Clear Whey Protein Powder

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
19.5g
Kcal
85
Carbs
1.6g
Fat
0g
£1.76per 25g protein
£49.99bagfor the 910g
£54.93/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at MyProtein
View deal
Vilgain Clear Whey Isolate Lemon Splash
Vilgain

Clear Whey Isolate Lemon Splash

Clear whey
Size
500g
Protein
21.3g
Kcal
88
Carbs
0.2g
Fat
0g
£1.79per 25g protein
£30.48bagbag
£60.96/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Ad(sponsored link: the brand pays WheyWise per click)Applied Nutrition Clear Whey Protein Powder
Applied Nutrition

Clear Whey Protein Powder

Clear whey
Size
875g
Protein
17.5g
Kcal
91
Carbs
1.5g
Fat
1.2g
£2.03per 25g protein
£49.83bagbag
£56.95/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Science In Sport REGO Clear Recovery
Science In Sport

REGO Clear Recovery

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
10.9g
Kcal
89
Carbs
11.4g
Fat
0g
£2.04per 25g protein
£48.99bagfor the 1.4kg
£35.50/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
PER4M Nutrition PER4M Clear Whey Isolate Hydration Protein Powder
PER4M Nutrition

PER4M Clear Whey Isolate Hydration Protein Powder

Clear whey
Size
450g
Protein
19.3g
Kcal
83
Carbs
0.6g
Fat
0.5g
£2.16per 25g protein
£29.99bagbag
£66.64/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
more Clear Whey Isolate
more

Clear Whey Isolate

Clear whey
Size
600g
Protein
20.8g
Kcal
87
Carbs
0g
Fat
0g
£2.21per 25g protein
£43.99bagbag
£73.32/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Optimum Nutrition Clear Whey Isolate
Optimum Nutrition

Clear Whey Isolate

Clear whey
Choose size
Best value
Protein
20.5g
Kcal
86
Carbs
0.6g
Fat
0.1g
£2.22per 25g protein
£34.99bagfor the 480g
£72.90/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
MaxiNutrition Cyclone Clear Powder
MaxiNutrition

Cyclone Clear Powder

Clear whey
Size
1.26kg
Protein
14.8g
Kcal
80
Carbs
4.5g
Fat
0g
£2.35per 25g protein
£69.99bagbag
£55.55/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Combat Fuel Clear Whey Protein
Combat Fuel

Clear Whey Protein

Clear whey
Size
490g
Protein
21.7g
Kcal
90
Carbs
0.3g
Fat
0.1g
£2.47per 25g protein
£41.96bagbag
£85.63/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
MaxiNutrition MaxClear - Clear Protein Isolate
MaxiNutrition

MaxClear - Clear Protein Isolate

Clear whey
Size
420g
Protein
20.3g
Kcal
87
Carbs
0.6g
Fat
0g
£2.59per 25g protein
£35.18bagbag
£83.76/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Kinetica Sports Clear Whey Isolate
Kinetica Sports

Clear Whey Isolate

Clear whey
Size
500g
Protein
19g
Kcal
94
Carbs
3.5g
Fat
0.2g
£2.63per 25g protein
£39.99bagbag
£79.98/kg·1 retailer
1 retailer available·Best price at Amazon UK
View deal
Browse All Clear Whey Products (26)
  • Applied Nutrition - Clear Whey Protein Powder
  • Boditronics - ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured
  • Bulk - Clear Protein
  • Bulk - Clear Whey All In One
  • Bulk - Clear Whey Isolate
  • Combat Fuel - Clear Whey Protein
  • Free Soul - Clear Protein
  • Isovibe - Clear Whey Protein Powder
  • Kinetica Sports - Clear Whey Isolate
  • MaxiNutrition - Cyclone Clear Powder
  • MaxiNutrition - MaxClear - Clear Protein Isolate
  • more - Clear Whey Isolate
  • MyProtein - Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man
  • MyProtein - Clear Whey Protein + Collagen
  • MyProtein - Clear Whey Protein Powder
  • NXT Nutrition - NXT Pure Whey ISO Juice + 5 FREE Samples
  • Optimum Nutrition - Clear Whey Isolate
  • PER4M Nutrition - Clear Whey Hydrate Strawberry Lime Daquiri
  • PER4M Nutrition - PER4M Clear Whey Isolate Hydration Protein Powder
  • Protein Labs - Clear Whey Protein
  • Protein Works - Clear Diet Whey Protein Gold
  • Reflex Nutrition - Clear Whey
  • Science In Sport - REGO Clear Recovery
  • The Health Project - Clear Whey Isolate
  • Vilgain - Clear Whey Isolate Lemon Splash
  • Warrior - Clear Whey Protein Isolate

About Clear Whey Protein

Clear whey protein is a juice-style alternative to traditional milkshake-texture whey. It is made from whey protein isolate but mixes into a light, refreshing drink rather than a thick shake. Clear whey has become one of the fastest-growing protein categories in the UK, especially during warmer months when a heavy shake feels less appealing.

Nutritionally, clear whey is very similar to standard whey isolate - typically 80-90g of protein per 100g with minimal fat and carbohydrate. The main difference is taste and texture. You are paying a small premium for the lighter drinking experience, but the protein content per serving is comparable.

We track clear whey products from Myprotein, Bulk, PHD, Protein Works, Applied Nutrition and other UK retailers. All products below are ranked by cost per 25g of protein so you can compare like for like regardless of brand or bag size.

Compare by type

Whey IsolateWhey ConcentrateBest for Weight LossCheapest OverallVegan
Shop by goal

Pick a target, see the shortlist.

Cheapest Overall

Lowest £/25g across every protein type

View comparison

Best for Weight Loss

Low-carb, low-sugar picks by £/25g

View comparison

Clear Whey

Lighter, juice-style whey isolates

View comparison
Brand battles

Two brands, one clear winner.

MyproteinvsBulk

The UK's two biggest DTC brands, head-to-head

View comparison

ONvsMyprotein

Premium global vs budget UK favourite

View comparison

MyproteinvsProtein Works

Impact Whey vs Whey 80, cheapest per 25g

View comparison
Power users
Advanced comparison: every product, filtered

Dense table view with every product, full filter sidebar, and no editorial surfaces.

Tracking 8 UK retailers
Optimum NutritionApplied NutritionProtein WorksGrenadeUSNReflex NutritionBulkMyProteinFormHuelHolland & BarrettAmazonBootsTescoSainsbury’sMyveganMuscle FoodProtein DynamixPhDWarriorOptimum NutritionApplied NutritionProtein WorksGrenadeUSNReflex NutritionBulkMyProteinFormHuelHolland & BarrettAmazonBootsTescoSainsbury’sMyveganMuscle FoodProtein DynamixPhDWarrior
Methodology

How we rank every bag.

Independent and transparent. Every price is read from the retailer's own page and checked daily. Here's what goes into each score.

01
Cost normalised to £/25g
Every bag divided by its true protein weight, so you see the real cost of a scoop across any size or brand.
02
Protein density, measured
Protein per 100g from the product's own nutrition panel, so a 90% isolate and a 72% concentrate are never compared on bag price alone.
03
Real prices, checked daily
Prices come from the retailer's own listing, never an RRP, and we re-check them every day rather than leaving a feed to drift.
04
Rankings can't be bought
Rank order is cost per 25g of protein. Some outbound links earn commission, and some Amazon links marked Ad pay per click; none of them buy a position in the table.

Questions, answered.

Clear whey protein is made from whey protein isolate that has been processed to dissolve into a clear, juice-like drink instead of a milky shake. It typically contains 80-90g of protein per 100g with very low fat and carbohydrate content.
Nutritionally, clear whey is very similar to whey isolate - high protein, low fat, low carb. The main difference is the taste and texture. If you prefer a lighter, refreshing drink over a thick milkshake, clear whey is an excellent option with comparable protein content.
The cheapest clear whey changes depending on sales and discount codes. The grid above ranks every clear whey product we track by cost per 25g of protein - the product at the top is currently the cheapest option.
Yes. Clear whey is typically whey isolate based, meaning it is high in protein and low in calories - the same profile that makes isolate popular for weight loss. A typical serving provides 20-25g of protein in around 80-100 calories.