Free Soul Clear Protein

Clear Protein

by Free Soul

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size250g

Best price

In stock

£24.99

£10.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 28g serving

70g protein

19.6g per 28g serving - solid protein content

3g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

1g fat

0.2g per 28g serving - very lean

321 kcal

90 kcal per 28g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 28g serving
NutrientPer 100gPer serving (28g)
Protein70g19.6g
Calories321 kcal90 kcal
Carbohydrates2.9g0.8g
Fat0.7g0.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£9.20/100g (£22.99 for 250g on 8 Sept 2026)

250g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £24.99, lowest £22.99, highest £24.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Free Soul Clear Protein is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 70g of protein per 100g (around 20g per 28g serving), Free Soul Clear Protein sits in a solid mid-range for a clear whey product.

What else do you need to know?

Free Soul Clear Protein is a clear whey protein powder made by Free Soul. It comes in 250g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Free Soul Clear Protein in the UK?

We refresh Free Soul Clear Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Clear Protein contain per 100g?

Clear Protein contains 70g of protein per 100g, with 19.6g per 28g serving. It is a clear whey product.

Is Free Soul Clear Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
250gBest value
£24.99
£10.00/100g
Amazon UK
8 servings · £3.12/serving
19.6g protein · 90 kcal per serving

Where to buy in the UK

250g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
250g£24.99£10.00/100g
In stock