MaxiNutrition Cyclone Clear Powder

Cyclone Clear Powder

by MaxiNutrition

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 35g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size1.26kg

Best price today

In stock

£69.99

£5.55 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 60g serving

59g protein

35.4g per 60g serving

18g carbohydrates

10.8g per 60g serving

0g fat

0g per 60g serving - very lean

320 kcal

192 kcal per 60g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 60g serving
NutrientPer 100gPer serving (60g)
Protein59g35.4g
Calories320 kcal192 kcal
Carbohydrates18g10.8g
Fat0g0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.55/100g (£69.99 for 1.26kg on 23 Sept 2026)

1.26kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £69.99, lowest £69.99, highest £69.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MaxiNutrition Cyclone Clear Powder is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 59g of protein per 100g (around 35g per 60g serving), MaxiNutrition Cyclone Clear Powder sits in a competitive position for a clear whey product.

What else do you need to know?

MaxiNutrition Cyclone Clear Powder is a clear whey protein powder made by MaxiNutrition. It comes in 1.26kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MaxiNutrition Cyclone Clear Powder in the UK?

The best price we have verified today is £5.55 per 100g for the 1.26kg bag, checked 2 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Cyclone Clear Powder contain per 100g?

Cyclone Clear Powder contains 59g of protein per 100g, with 35.4g per 60g serving. It is a clear whey product.

Is MaxiNutrition Cyclone Clear Powder currently in stock?

At the last check, 2 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Orange · cost per 100g for each
OrangeYour selection
1.26kgBest value
£69.99
£5.55/100g
Amazon UK
21 servings · £3.33/serving
35.4g protein · 192 kcal per serving

Where to buy in the UK

Orange · 1.26kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Orange

1.26kg£69.99£5.55/100g
In stock

£69.99

1.26kg · Orange

View best price