more Clear Whey Isolate

Clear Whey Isolate

by more

3.1WheyWise Rating

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 21g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size600g

Best price today

In stock

£43.99

£7.33 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

83g protein

20.8g per 25g serving with minimal filler

0g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0g per 25g serving - very lean

347 kcal

87 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein83g20.8g
Calories347 kcal87 kcal
Carbohydrates0g0g
Fat0g0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.28/100g (£25.69 for 600g on 18 Aug 2026)

600g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £43.99, lowest £25.69, highest £43.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

more Clear Whey Isolate is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 83g of protein per 100g (around 21g per 25g serving), more Clear Whey Isolate sits at the higher end for a clear whey product.

What else do you need to know?

more Clear Whey Isolate is a clear whey protein powder made by more. It comes in 600g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy more Clear Whey Isolate in the UK?

The best price we have verified today is £7.33 per 100g for the 600g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Clear Whey Isolate contain per 100g?

Clear Whey Isolate contains 83g of protein per 100g, with 20.8g per 25g serving. It is a clear whey product.

Is more Clear Whey Isolate currently in stock?

At the last check, 2 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Green Apple · cost per 100g for each
Green AppleYour selection
600gBest value
£43.99
£7.33/100g
Amazon UK
24 servings · £1.83/serving
20.8g protein · 87 kcal per serving

Where to buy in the UK

Green Apple · 600g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Green Apple

600g£43.99£7.33/100g
In stock

£43.99

600g · Green Apple

View best price