Kinetica Sports Clear Whey Isolate

Clear Whey Isolate

by Kinetica Sports

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 24g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size500g

Best price today

In stock

£39.99

£8.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 32g serving

76g protein

24.3g per 32g serving - solid protein content

14g carbohydrates

4.5g per 32g serving

1g fat

0.2g per 32g serving - very lean

375 kcal

120 kcal per 32g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 32g serving
NutrientPer 100gPer serving (32g)
Protein76g24.3g
Calories375 kcal120 kcal
Carbohydrates14g4.5g
Fat0.6g0.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£8.00/100g (£39.99 for 500g on 17 Sept 2026)

500g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £39.99, lowest £39.99, highest £39.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Kinetica Sports Clear Whey Isolate is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 76g of protein per 100g (around 24g per 32g serving), Kinetica Sports Clear Whey Isolate sits in a solid mid-range for a clear whey product.

What else do you need to know?

Kinetica Sports Clear Whey Isolate is a clear whey protein powder made by Kinetica Sports. It comes in 500g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Kinetica Sports Clear Whey Isolate in the UK?

The best price we have verified today is £8.00 per 100g for the 500g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Clear Whey Isolate contain per 100g?

Clear Whey Isolate contains 76g of protein per 100g, with 24.3g per 32g serving. It is a clear whey product.

Is Kinetica Sports Clear Whey Isolate currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
500gBest value
£39.99
£8.00/100g
Amazon UK
15 servings · £2.67/serving
24.3g protein · 120 kcal per serving

Where to buy in the UK

500g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
500g£39.99£8.00/100g
In stock