Optimum Nutrition Clear Whey Isolate

Clear Whey Isolate

by Optimum Nutrition

2.8WheyWise Rating

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 480g

Best price today

In stock

£20.99

£4.37 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 24g serving

82g protein

19.7g per 24g serving with minimal filler

3g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0g per 24g serving - very lean

342 kcal

82 kcal per 24g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 24g serving
NutrientPer 100gPer serving (24g)
Protein82g19.7g
Calories342 kcal82 kcal
Carbohydrates2.5g0.6g
Fat0.2g0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.37/100g (£20.99 for 480g on 30 Sept 2026)

480g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £20.99, lowest £20.99, highest £34.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Optimum Nutrition Clear Whey Isolate is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 82g of protein per 100g (around 20g per 24g serving), Optimum Nutrition Clear Whey Isolate sits at the higher end for a clear whey product.

What else do you need to know?

Optimum Nutrition Clear Whey Isolate is a clear whey protein powder made by Optimum Nutrition. It comes in 240g, 480g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Optimum Nutrition Clear Whey Isolate in the UK?

The best price we have verified today is £4.37 per 100g for the 480g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Clear Whey Isolate contain per 100g?

Clear Whey Isolate contains 82g of protein per 100g, with 19.7g per 24g serving. It is a clear whey product.

Is Optimum Nutrition Clear Whey Isolate currently in stock?

At the last check, 6 out of 6 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Peach · cost per 100g for each
Peach
240g
£20.90
£8.71/100g
Amazon UK
10 servings · £2.09/serving
19.7g protein · 82 kcal per serving
PeachYour selection
480gBest value
£20.99
£4.37/100g
Amazon UK
20 servings · £1.05/serving
19.7g protein · 82 kcal per serving

The 480g works out at £4.37 per 100g. The 240g costs £8.55. Same powder, 2.0x the price per gram.

Where to buy in the UK

Peach · 480g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Peach

480g£20.99£4.37/100g
In stock

£20.99

480g · Peach

View best price