Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured

ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured

by Boditronics

3.4WheyWise Rating

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 23g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size908g

Best price today

In stock

£53.33

£5.87 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

92g protein

23g per 25g serving with minimal filler

1g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

1g fat

0.1g per 25g serving - very lean

355 kcal

89 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein92g23g
Calories355 kcal89 kcal
Carbohydrates1g0.3g
Fat0.5g0.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.87/100g (£53.33 for 908g on 17 Sept 2026)

908g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £53.33, lowest £53.33, highest £53.33 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 92g of protein per 100g (around 23g per 25g serving), Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured sits at the higher end for a clear whey product.

What else do you need to know?

Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured is a clear whey protein powder made by Boditronics. It comes in 908g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured in the UK?

The best price we have verified today is £5.87 per 100g for the 908g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured contain per 100g?

ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured contains 92g of protein per 100g, with 23g per 25g serving. It is a clear whey product.

Is Boditronics ISO-SPLASH Clear Whey Protein Powder - 92% Whey Protein Isolate - Flavoured currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
908gBest value
£53.33
£5.87/100g
Amazon UK
36 servings · £1.48/serving
23.0g protein · 89 kcal per serving

Where to buy in the UK

908g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
908g£53.33£5.87/100g
In stock