Precision Engineered Clear Whey Protein

Clear Whey Protein

by Precision Engineered

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourLemonade

Size364g

Best price today

In stock

£22.00

£6.04 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 26g serving

78g protein

20.3g per 26g serving - solid protein content

1g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

1g fat

0.1g per 26g serving - very lean

338 kcal

88 kcal per 26g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 26g serving
NutrientPer 100gPer serving (26g)
Protein78g20.3g
Calories338 kcal88 kcal
Carbohydrates0.9g0.2g
Fat0.5g0.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£6.04/100g (£22.00 for 364g on 3 Oct 2026)

364g · all flavours · price per pack

  • Holland & Barrettlatest £22.00 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Precision Engineered Clear Whey Protein is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 78g of protein per 100g (around 20g per 26g serving), Precision Engineered Clear Whey Protein sits in a solid mid-range for a clear whey product.

What else do you need to know?

Precision Engineered Clear Whey Protein is a clear whey protein powder made by Precision Engineered. It comes in 364g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Precision Engineered Clear Whey Protein in the UK?

The best price we have verified today is £6.04 per 100g for the 364g bag, checked 3 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Clear Whey Protein contain per 100g?

Clear Whey Protein contains 78g of protein per 100g, with 20.3g per 26g serving. It is a clear whey product.

Is Precision Engineered Clear Whey Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
LemonadeYour selection
364gBest value
£22.00
£6.04/100g
Holland & Barrett
14 servings · £1.57/serving
20.3g protein · 88 kcal per serving

Where to buy in the UK

364g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Holland & BarrettCheapest

Lemonade

364g£22.00£6.04/100g
In stock

£22.00

364g · Lemonade

View best price