Protein Works Diet Meal 360 Gold

Diet Meal 360 Gold

by Protein Works

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 20g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour8 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 4kg

Best price

In stock

£73.99

£1.85 / 100g

View best price
Exclusive WheyWise Code
Get 12% off your order

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 70g serving

29g protein

20.3g per 70g serving

52g carbohydrates

36.4g per 70g serving

5g fat

3.4g per 70g serving - moderate fat

349 kcal

244 kcal per 70g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 70g serving
NutrientPer 100gPer serving (70g)
Protein29g20.3g
Calories349 kcal244 kcal
Carbohydrates52g36.4g
Fat4.9g3.4g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.72/100g (£68.99 for 4kg on 3 Aug 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Protein Workslatest £73.99, lowest £68.99, highest £73.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Protein Works Diet Meal 360 Gold is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 29g of protein per 100g (around 20g per 70g serving), Protein Works Diet Meal 360 Gold sits in a competitive position for a meal replacement product.

What else do you need to know?

Protein Works Diet Meal 360 Gold is a meal replacement protein powder made by Protein Works. It comes in 500g, 1kg, 2kg, 4kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Protein Works Diet Meal 360 Gold in the UK?

We refresh Protein Works Diet Meal 360 Gold pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Diet Meal 360 Gold contain per 100g?

Diet Meal 360 Gold contains 29g of protein per 100g, with 20.3g per 70g serving. It is a meal replacement product.

Is Protein Works Diet Meal 360 Gold currently in stock?

At the last check, 32 out of 32 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

4 sizes · Chocolate Silk · cost per 100g for each
Chocolate Silk
500g
£11.49
£2.30/100g
Protein Works
7 servings · £1.64/serving
20.3g protein · 244 kcal per serving
Chocolate Silk
1kg
£22.99
£2.30/100g
Protein Works
14 servings · £1.64/serving
20.3g protein · 244 kcal per serving
Chocolate Silk
2kg
£37.99
£1.90/100g
Protein Works
28 servings · £1.36/serving
20.3g protein · 244 kcal per serving
Chocolate SilkYour selection
4kgBest value
£73.99
£1.85/100g
Protein Works
57 servings · £1.30/serving
20.3g protein · 244 kcal per serving

The 4kg works out at £1.85 per 100g. The 1kg costs £2.30. Same powder, 1.2x the price per gram.

Where to buy in the UK

Chocolate Silk · 4kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Protein WorksCheapest

Chocolate Silk

4kg£73.99£1.85/100g
In stock

£73.99

4kg · Chocolate Silk

View best price