The Bulk Protein Company Serious Shredz Diet Protein Powder

Serious Shredz Diet Protein Powder

by The Bulk Protein Company

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 19g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size4kg

Best price today

In stock

£47.89

£1.20 / 100g

You save £11.60vs highest tracked price today

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

65g protein

19.4g per 30g serving - solid protein content

16g carbohydrates

4.8g per 30g serving

1g fat

0.3g per 30g serving - very lean

347 kcal

104 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein64.6g19.4g
Calories347 kcal104 kcal
Carbohydrates16.1g4.8g
Fat1.1g0.3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.20/100g (£47.89 for 4kg on 23 Sept 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £59.49, lowest £47.89, highest £59.49 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Bulk Protein Company Serious Shredz Diet Protein Powder is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 64.6g of protein per 100g (around 19g per 30g serving), The Bulk Protein Company Serious Shredz Diet Protein Powder sits in a solid mid-range for a meal replacement product.

What else do you need to know?

The Bulk Protein Company Serious Shredz Diet Protein Powder is a meal replacement protein powder made by The Bulk Protein Company. It comes in 4kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Bulk Protein Company Serious Shredz Diet Protein Powder in the UK?

The best price we have verified today is £1.20 per 100g for the 4kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Serious Shredz Diet Protein Powder contain per 100g?

Serious Shredz Diet Protein Powder contains 64.6g of protein per 100g, with 19.4g per 30g serving. It is a meal replacement product.

Is The Bulk Protein Company Serious Shredz Diet Protein Powder currently in stock?

At the last check, 2 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
4kgBest value
£47.89
£1.20/100g
Amazon UK
133 servings · £0.36/serving
19.4g protein · 104 kcal per serving

Where to buy in the UK

4kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
4kg£47.89£1.20/100g
In stock
Amazon UK
4kg£59.49£1.49/100g
In stock