Pro-Elite Diet Whey Meal Bucket

Diet Whey Meal Bucket

by Pro-Elite

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 19g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size4.4kg

Best price today

In stock

£31.99

£0.73 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 55g serving

34g protein

18.7g per 55g serving

47g carbohydrates

25.9g per 55g serving

7g fat

4g per 55g serving - moderate fat

402 kcal

221 kcal per 55g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 55g serving
NutrientPer 100gPer serving (55g)
Protein34g18.7g
Calories402 kcal221 kcal
Carbohydrates47g25.9g
Fat7.2g4g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.73/100g (£31.99 for 4.4kg on 30 Sept 2026)

4.4kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £31.99, lowest £31.99, highest £32.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Pro-Elite Diet Whey Meal Bucket is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 34g of protein per 100g (around 19g per 55g serving), Pro-Elite Diet Whey Meal Bucket sits in a competitive position for a meal replacement product.

What else do you need to know?

Pro-Elite Diet Whey Meal Bucket is a meal replacement protein powder made by Pro-Elite. It comes in 4.4kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Pro-Elite Diet Whey Meal Bucket in the UK?

The best price we have verified today is £0.73 per 100g for the 4.4kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Diet Whey Meal Bucket contain per 100g?

Diet Whey Meal Bucket contains 34g of protein per 100g, with 18.7g per 55g serving. It is a meal replacement product.

Is Pro-Elite Diet Whey Meal Bucket currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
4.4kgBest value
£31.99
£0.73/100g
Amazon UK
80 servings · £0.40/serving
18.7g protein · 221 kcal per serving

Where to buy in the UK

4.4kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
4.4kg£31.99£0.73/100g
In stock

£31.99

4.4kg

View best price