MyProtein Protein Meal Replacement Blend

Protein Meal Replacement Blend

by MyProtein

3.2WheyWise Rating

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 18g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour8 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1.53kg

Best price

In stock

£17.99

£1.18 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 51g serving

35g protein

17.8g per 51g serving

33g carbohydrates

16.8g per 51g serving

13g fat

6.6g per 51g serving

409 kcal

208 kcal per 51g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 51g serving
NutrientPer 100gPer serving (51g)
Protein35g17.8g
Calories408.7 kcal208 kcal
Carbohydrates33g16.8g
Fat13g6.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.18/100g (£17.99 for 1.53kg on 16 Sept 2026)

1.53kg · all flavours · price per pack

  • MyProteinlatest £34.99, lowest £17.99, highest £36.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein Protein Meal Replacement Blend is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 35g of protein per 100g (around 18g per 51g serving), MyProtein Protein Meal Replacement Blend sits in a competitive position for a meal replacement product.

What else do you need to know?

MyProtein Protein Meal Replacement Blend is a meal replacement protein powder made by MyProtein. It comes in 500g, 765g, 1kg, 1.53kg, 2.5kg, 5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein Protein Meal Replacement Blend in the UK?

We refresh MyProtein Protein Meal Replacement Blend pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Protein Meal Replacement Blend contain per 100g?

Protein Meal Replacement Blend contains 35g of protein per 100g, with 17.8g per 51g serving. It is a meal replacement product.

Is MyProtein Protein Meal Replacement Blend currently in stock?

At the last check, 27 out of 27 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

6 sizes · Banana · cost per 100g for each
ChocolateCheck Banana at the retailer
500g
£10.49
£2.10/100g
MyProtein
9 servings · £1.17/serving
17.8g protein · 208 kcal per serving
Banana
765g
£20.49
£2.68/100g
MyProtein
15 servings · £1.37/serving
17.8g protein · 208 kcal per serving
Banana
1kg
£18.99
£1.90/100g
MyProtein
19 servings · £1.00/serving
17.8g protein · 208 kcal per serving
BananaYour selection
1.53kgBest value
£17.99
£1.18/100g
MyProtein
30 servings · £0.60/serving
17.8g protein · 208 kcal per serving
ChocolateCheck Banana at the retailer
2.5kg
£44.49
£1.78/100g
MyProtein
49 servings · £0.91/serving
17.8g protein · 208 kcal per serving
UnflavouredCheck Banana at the retailer
5kg
£148.99
£2.98/100g
MyProtein
98 servings · £1.52/serving
17.8g protein · 208 kcal per serving

The 1.53kg works out at £1.18 per 100g. The 5kg costs £2.98. Same powder, 2.5x the price per gram.

Where to buy in the UK

Banana · 1.53kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest

Banana

1.53kg£17.99£1.18/100g
In stock

£17.99

1.53kg · Banana

View best price