Protein Works Complete 360 Meal

Complete 360 Meal

by Protein Works

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 30g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour5 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 4kg

Best price

In stock

£54.99

£1.37 / 100g

View best price
Exclusive WheyWise Code
Get 12% off your order

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 100g serving

30g protein

30g per 100g serving

43g carbohydrates

43g per 100g serving

11g fat

11g per 100g serving

400 kcal

400 kcal per 100g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 100g serving
NutrientPer 100gPer serving (100g)
Protein30g30g
Calories400 kcal400 kcal
Carbohydrates43g43g
Fat11g11g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.37/100g (£54.99 for 4kg on 16 Sept 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Protein Workslatest £54.99, lowest £54.99, highest £54.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Protein Works Complete 360 Meal is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 30g of protein per 100g (around 30g per 100g serving), Protein Works Complete 360 Meal sits in a competitive position for a meal replacement product.

What else do you need to know?

Protein Works Complete 360 Meal is a meal replacement protein powder made by Protein Works. It comes in 500g, 1kg, 2kg, 4kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Protein Works Complete 360 Meal in the UK?

We refresh Protein Works Complete 360 Meal pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Complete 360 Meal contain per 100g?

Complete 360 Meal contains 30g of protein per 100g, with 30g per 100g serving. It is a meal replacement product.

Is Protein Works Complete 360 Meal currently in stock?

At the last check, 21 out of 21 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

4 sizes · Vanilla Crème · cost per 100g for each
Vanilla Crème
500g
£8.99
£1.80/100g
Protein Works
5 servings · £1.80/serving
30.0g protein · 400 kcal per serving
Vanilla Crème
1kg
£17.49
£1.75/100g
Protein Works
10 servings · £1.75/serving
30.0g protein · 400 kcal per serving
Vanilla Crème
2kg
£27.99
£1.40/100g
Protein Works
20 servings · £1.40/serving
30.0g protein · 400 kcal per serving
Vanilla CrèmeYour selection
4kgBest value
£54.99
£1.37/100g
Protein Works
40 servings · £1.37/serving
30.0g protein · 400 kcal per serving

The 4kg works out at £1.37 per 100g. The 500g costs £1.80. Same powder, 1.3x the price per gram.

Where to buy in the UK

Vanilla Crème · 4kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Protein WorksCheapest

Vanilla Crème

4kg£54.99£1.37/100g
In stock

£54.99

4kg · Vanilla Crème

View best price