PER4M Nutrition Meal Replacement

Meal Replacement

by PER4M Nutrition

2.9WheyWise Rating

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 25g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1.8kg

Best price today

In stock

£42.92

£2.38 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 60g serving

41g protein

24.6g per 60g serving

29g carbohydrates

17.4g per 60g serving

10g fat

6g per 60g serving

384 kcal

230 kcal per 60g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 60g serving
NutrientPer 100gPer serving (60g)
Protein41g24.6g
Calories384 kcal230 kcal
Carbohydrates29g17.4g
Fat10g6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.28/100g (£40.99 for 1.8kg on 17 Sept 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £42.92, lowest £40.99, highest £42.92 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

PER4M Nutrition Meal Replacement is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 41g of protein per 100g (around 25g per 60g serving), PER4M Nutrition Meal Replacement sits in a competitive position for a meal replacement product.

What else do you need to know?

PER4M Nutrition Meal Replacement is a meal replacement protein powder made by PER4M Nutrition. It comes in 900g, 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy PER4M Nutrition Meal Replacement in the UK?

The best price we have verified today is £2.38 per 100g for the 1.8kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Meal Replacement contain per 100g?

Meal Replacement contains 41g of protein per 100g, with 24.6g per 60g serving. It is a meal replacement product.

Is PER4M Nutrition Meal Replacement currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Double Chocolate · cost per 100g for each
Vanilla CremeCheck Double Chocolate at the retailer
900g
£27.95
£3.11/100g
Amazon UK
15 servings · £1.86/serving
24.6g protein · 230 kcal per serving
Double ChocolateYour selection
1.8kgBest value
£42.92
£2.38/100g
Amazon UK
30 servings · £1.43/serving
24.6g protein · 230 kcal per serving

The 1.8kg works out at £2.38 per 100g. The 900g costs £3.11. Same powder, 1.3x the price per gram.

Where to buy in the UK

Double Chocolate · 1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Double Chocolate

1.8kg£42.92£2.38/100g
In stock

£42.92

1.8kg · Double Chocolate

View best price