Bulk Breakfast Smoothie

Breakfast Smoothie

by Bulk

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 23g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourBlueberry & Raspberry

Choose sizeBest value per 100g: 1kg

Best price today

In stock

£27.99

£2.80 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 60g serving

39g protein

23.4g per 60g serving

33g carbohydrates

19.8g per 60g serving

6g fat

3.7g per 60g serving - moderate fat

355 kcal

213 kcal per 60g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 60g serving
NutrientPer 100gPer serving (60g)
Protein39g23.4g
Calories355 kcal213 kcal
Carbohydrates33g19.8g
Fat6.2g3.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.50/100g (£24.99 for 1kg on 3 Aug 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Bulklatest £27.99, lowest £24.99, highest £29.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Bulk Breakfast Smoothie is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 39g of protein per 100g (around 23g per 60g serving), Bulk Breakfast Smoothie sits in a competitive position for a meal replacement product.

What else do you need to know?

Bulk Breakfast Smoothie is a meal replacement protein powder made by Bulk. It comes in 500g, 1kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Bulk Breakfast Smoothie in the UK?

The best price we have verified today is £2.80 per 100g for the 1kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Breakfast Smoothie contain per 100g?

Breakfast Smoothie contains 39g of protein per 100g, with 23.4g per 60g serving. It is a meal replacement product.

Is Bulk Breakfast Smoothie currently in stock?

At the last check, 4 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listed
500g
£14.99
£3.00/100g
Bulk
8 servings · £1.87/serving
23.4g protein · 213 kcal per serving
Flavour not listedYour selection
1kgBest value
£27.99
£2.80/100g
Bulk
16 servings · £1.75/serving
23.4g protein · 213 kcal per serving

The 1kg works out at £2.80 per 100g. The 500g costs £3.00. Same powder, 1.1x the price per gram.

Where to buy in the UK

1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
BulkCheapest
1kg£27.99£2.80/100g
In stock