Applied Nutrition Complete Breakfast

Complete Breakfast

by Applied Nutrition

A complete shake built to replace a meal, not just top up protein.

  • Up to 23g protein per serving
  • Built to replace a meal, with carbs, fibre and added vitamins
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size490g

Best price today

In stock

£19.95

£4.07 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 35g serving

66g protein

23.1g per 35g serving - solid protein content

18g carbohydrates

6.3g per 35g serving

13g fat

4.6g per 35g serving

443 kcal

155 kcal per 35g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 35g serving
NutrientPer 100gPer serving (35g)
Protein66g23.1g
Calories443 kcal155 kcal
Carbohydrates18g6.3g
Fat13g4.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.07/100g (£19.95 for 490g on 23 Sept 2026)

490g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £19.95, lowest £19.95, highest £19.95 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Complete Breakfast is designed for anyone who wants a quick, calorie-controlled shake to replace a meal, with protein, carbohydrate, fibre and added vitamins and minerals rather than protein alone.

What can you expect?

A shake built to stand in for a meal. Meal replacements carry less protein per 100g than a standard protein powder, because the rest of each serving is carbohydrate, fibre and fats, with vitamins and minerals added. Check the calories per serving against the meal you are replacing. With 66g of protein per 100g (around 23g per 35g serving), Applied Nutrition Complete Breakfast sits in a solid mid-range for a meal replacement product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Complete Breakfast is a meal replacement protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 490g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Complete Breakfast in the UK?

The best price we have verified today is £4.07 per 100g for the 490g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Complete Breakfast contain per 100g?

Complete Breakfast contains 66g of protein per 100g, with 23.1g per 35g serving. It is a meal replacement product.

Is Applied Nutrition Complete Breakfast currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
490gBest value
£19.95
£4.07/100g
Amazon UK
14 servings · £1.43/serving
23.1g protein · 155 kcal per serving

Where to buy in the UK

490g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
490g£19.95£4.07/100g
In stock