Conteh Sports Whey Elite Protein

Whey Elite Protein

by Conteh Sports

3.7WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1.98kg

Best price today

In stock

£66.08

£3.34 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

68g protein

20.3g per 30g serving - solid protein content

20g carbohydrates

6.1g per 30g serving

2g fat

0.7g per 30g serving - very lean

361 kcal

108 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein67.5g20.3g
Calories361.1 kcal108 kcal
Carbohydrates20.2g6.1g
Fat2.3g0.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.66/100g (£52.65 for 1.98kg on 17 Sept 2026)

1.98kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £66.08, lowest £52.65, highest £66.08 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Conteh Sports Whey Elite Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 67.5g of protein per 100g (around 20g per 30g serving), Conteh Sports Whey Elite Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Conteh Sports Whey Elite Protein is a whey concentrate protein powder made by Conteh Sports. It comes in 1.98kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Conteh Sports Whey Elite Protein in the UK?

We refresh Conteh Sports Whey Elite Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Whey Elite Protein contain per 100g?

Whey Elite Protein contains 67.5g of protein per 100g, with 20.3g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Conteh Sports Whey Elite Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 2 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1.98kgBest value
£66.08
£3.34/100g
Amazon UK
66 servings · £1.00/serving
20.3g protein · 108 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.98kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.98kg£54.99£2.78/100g
Out of stock
Amazon UK
1.98kg£66.08£3.34/100g
In stock

£66.08

1.98kg

View best price