Omnia Pure Whey Protein Powder

Pure Whey Protein Powder

by Omnia

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 22g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry

Size1kg

Best price

In stock

£20.56

£2.06 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

73g protein

21.8g per 30g serving - solid protein content

5g carbohydrates

1.5g per 30g serving - low carb

4g fat

1.2g per 30g serving - moderate fat

370 kcal

111 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein72.6g21.8g
Calories370 kcal111 kcal
Carbohydrates5g1.5g
Fat4g1.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.04/100g (£20.36 for 1kg on 21 Jun 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £20.47 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Omnia Pure Whey Protein Powder is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 72.6g of protein per 100g (around 22g per 30g serving), Omnia Pure Whey Protein Powder sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Omnia Pure Whey Protein Powder is a whey concentrate protein powder made by Omnia. It comes in 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Omnia Pure Whey Protein Powder in the UK?

We refresh Omnia Pure Whey Protein Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Pure Whey Protein Powder contain per 100g?

Pure Whey Protein Powder contains 72.6g of protein per 100g, with 21.8g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Omnia Pure Whey Protein Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 2 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
StrawberryYour selection
1kgBest value
£20.56
£2.06/100g
Amazon UK
33 servings · £0.62/serving
21.8g protein · 111 kcal per serving

Where to buy in the UK

1kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1kg£20.47£2.05/100g
Out of stock
Amazon UK

Strawberry

1kg£20.56£2.06/100g
In stock

£20.56

1kg · Strawberry

View best price