XL Nutrition XTRA Whey

XTRA Whey

by XL Nutrition

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 21g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size2kg

Best price today

In stock

£41.99

£2.10 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

70g protein

21g per 30g serving - solid protein content

9g carbohydrates

2.7g per 30g serving - low carb

5g fat

1.5g per 30g serving - moderate fat

378 kcal

113 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein70g21g
Calories378 kcal113 kcal
Carbohydrates9g2.7g
Fat5g1.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.00/100g (£39.99 for 2kg on 5 Sept 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £41.99, lowest £39.99, highest £41.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

XL Nutrition XTRA Whey is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 70g of protein per 100g (around 21g per 30g serving), XL Nutrition XTRA Whey sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

XL Nutrition XTRA Whey is a whey concentrate protein powder made by XL Nutrition. It comes in 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy XL Nutrition XTRA Whey in the UK?

The best price we have verified today is £2.10 per 100g for the 2kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does XTRA Whey contain per 100g?

XTRA Whey contains 70g of protein per 100g, with 21g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is XL Nutrition XTRA Whey currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Vanilla · cost per 100g for each
VanillaYour selection
2kgBest value
£41.99
£2.10/100g
Amazon UK
66 servings · £0.64/serving
21.0g protein · 113 kcal per serving

Where to buy in the UK

Vanilla · 2kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla

2kg£41.99£2.10/100g
In stock

£41.99

2kg · Vanilla

View best price