NutriSport 90+ Protein

90+ Protein

by NutriSport

3.6WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 46g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour4 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 5kg

Best price today

In stock

£63.99

£1.28 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 60g serving

76g protein

45.6g per 60g serving - solid protein content

10g carbohydrates

6g per 60g serving - low carb

1g fat

0.8g per 60g serving - very lean

357 kcal

214 kcal per 60g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 60g serving
NutrientPer 100gPer serving (60g)
Protein76g45.6g
Calories357 kcal214 kcal
Carbohydrates10g6g
Fat1.4g0.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.28/100g (£63.99 for 5kg on 18 Aug 2026)

5kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £63.99, lowest £63.99, highest £63.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

NutriSport 90+ Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 76g of protein per 100g (around 46g per 60g serving), NutriSport 90+ Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

NutriSport 90+ Protein is a whey concentrate protein powder made by NutriSport. It comes in 2.5kg, 5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy NutriSport 90+ Protein in the UK?

We refresh NutriSport 90+ Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does 90+ Protein contain per 100g?

90+ Protein contains 76g of protein per 100g, with 45.6g per 60g serving. It is a whey concentrate product.

Is NutriSport 90+ Protein currently in stock?

At the last check, 4 out of 5 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Banana · cost per 100g for each
VanillaCheck Banana at the retailer
2.5kg
£41.99
£1.68/100g
Amazon UK
41 servings · £1.02/serving
45.6g protein · 214 kcal per serving
BananaYour selection
5kgBest value
£63.99
£1.28/100g
Amazon UK
83 servings · £0.77/serving
45.6g protein · 214 kcal per serving

The 5kg works out at £1.28 per 100g. The 2.5kg costs £1.68. Same powder, 1.3x the price per gram.

Where to buy in the UK

Banana · 5kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Banana

5kg£63.99£1.28/100g
In stock

£63.99

5kg · Banana

View best price