Vivo Life Perform Plant Protein

Perform Plant Protein

by Vivo Life

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • Up to 25g protein per serving
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour5 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 936g

Best price

In stock

£25.99

£2.78 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 36g serving

69g protein

25g per 36g serving - solid protein content

6g carbohydrates

2g per 36g serving - low carb

8g fat

3g per 36g serving

386 kcal

139 kcal per 36g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 36g serving
NutrientPer 100gPer serving (36g)
Protein69.4g25g
Calories386 kcal139 kcal
Carbohydrates5.6g2g
Fat8.3g3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.78/100g (£25.99 for 936g on 19 Sept 2026)

936g · all flavours · price per pack

  • Healflatest £25.99, lowest £25.99, highest £33.74 in the last 90 days
  • Amazon UKlatest £41.40, lowest £35.89, highest £41.40 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Vivo Life Perform Plant Protein is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 69.4g of protein per 100g (around 25g per 36g serving), Vivo Life Perform Plant Protein sits in a solid mid-range for a vegan product.

What else do you need to know?

Vivo Life Perform Plant Protein is a vegan protein powder made by Vivo Life. It comes in 252g, 936g sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Vivo Life Perform Plant Protein in the UK?

We refresh Vivo Life Perform Plant Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Perform Plant Protein contain per 100g?

Perform Plant Protein contains 69.4g of protein per 100g, with 25g per 36g serving. It is a vegan product.

Is Vivo Life Perform Plant Protein currently in stock?

At the last check, 7 out of 7 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Madagascan Vanilla · cost per 100g for each
Smooth VanillaCheck Madagascan Vanilla at the retailer
252g
£12.99
£5.15/100g
Healf
7 servings · £1.86/serving
25.0g protein · 139 kcal per serving
Madagascan VanillaYour selection
936gBest value
£25.99
£2.78/100g
Healf
26 servings · £1.00/serving
25.0g protein · 139 kcal per serving

The 936g works out at £2.78 per 100g. The 252g costs £5.15. Same powder, 1.9x the price per gram.

Where to buy in the UK

Madagascan Vanilla · 936g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
HealfCheapest

Madagascan Vanilla

936g£25.99£2.78/100g
In stock

£25.99

936g · Madagascan Vanilla

View best price