XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder

Pea Protein Isolate Powder

by XCelerate Nutrition

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • Up to 24g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourChocolate

Size5kg

Best price

In stock

£39.99

£0.80 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

80g protein

24g per 30g serving with minimal filler

4g carbohydrates

1.2g per 30g serving - low carb

4g fat

1.2g per 30g serving - moderate fat

370 kcal

111 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein80g24g
Calories370 kcal111 kcal
Carbohydrates4g1.2g
Fat4g1.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.80/100g (£39.99 for 5kg on 30 Sept 2026)

5kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £39.99, lowest £39.99, highest £39.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 80g of protein per 100g (around 24g per 30g serving), XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder sits at the higher end for a vegan product.

What else do you need to know?

XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder is a vegan protein powder made by XCelerate Nutrition. It comes in 5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder in the UK?

We refresh XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Pea Protein Isolate Powder contain per 100g?

Pea Protein Isolate Powder contains 80g of protein per 100g, with 24g per 30g serving. It is a vegan product.

Is XCelerate Nutrition Pea Protein Isolate Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
ChocolateYour selection
5kgBest value
£39.99
£0.80/100g
Amazon UK
166 servings · £0.24/serving
24.0g protein · 111 kcal per serving

Where to buy in the UK

5kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Chocolate

5kg£39.99£0.80/100g
In stock

£39.99

5kg · Chocolate

View best price