The Health Project Ultimate Plant Protein

Ultimate Plant Protein

by The Health Project

3.5WheyWise Rating

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • Up to 23g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size2kg

Best price

Awaiting restock

£31.99

£1.60 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

77g protein

23.2g per 30g serving - solid protein content

6g carbohydrates

1.7g per 30g serving - low carb

2g fat

0.7g per 30g serving - very lean

360 kcal

108 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein77.3g23.2g
Calories360 kcal108 kcal
Carbohydrates5.67g1.7g
Fat2.33g0.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.60/100g (£31.99 for 2kg on 18 Aug 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £31.99, lowest £31.99, highest £31.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Health Project Ultimate Plant Protein is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 77.3g of protein per 100g (around 23g per 30g serving), The Health Project Ultimate Plant Protein sits in a solid mid-range for a vegan product.

What else do you need to know?

The Health Project Ultimate Plant Protein is a vegan protein powder made by The Health Project. It comes in 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Health Project Ultimate Plant Protein in the UK?

We refresh The Health Project Ultimate Plant Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Ultimate Plant Protein contain per 100g?

Ultimate Plant Protein contains 77.3g of protein per 100g, with 23.2g per 30g serving. It is a vegan product.

Is The Health Project Ultimate Plant Protein currently in stock?

At the last check, 0 out of 1 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2kg
£31.99
£1.60/100g
Amazon UK
Out of stock
66 servings · £0.48/serving
23.2g protein · 108 kcal per serving

Where to buy in the UK

2kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2kg£31.99£1.60/100g
Out of stock