The Bulk Protein Company Serious BCAA 2:1:1

Serious BCAA 2:1:1

by The Bulk Protein Company

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourRaspberry Blast

Size500g

Best price today

In stock

£18.94

£3.79 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.79/100g (£18.94 for 500g on 17 Sept 2026)

500g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £18.94, lowest £18.94, highest £18.94 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Bulk Protein Company Serious BCAA 2:1:1 is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol.

What else do you need to know?

The Bulk Protein Company Serious BCAA 2:1:1 is a vegan protein powder made by The Bulk Protein Company. It comes in 500g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Bulk Protein Company Serious BCAA 2:1:1 in the UK?

The best price we have verified today is £3.79 per 100g for the 500g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

Is The Bulk Protein Company Serious BCAA 2:1:1 currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Raspberry BlastYour selection
500gBest value
£18.94
£3.79/100g
Amazon UK

Where to buy in the UK

500g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Raspberry Blast

500g£18.94£3.79/100g
In stock

£18.94

500g · Raspberry Blast

View best price