Snickers Impact Whey Protein

Impact Whey Protein

by Snickers

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 16g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1kg

Best price today

In stock

£34.49

£3.45 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

65g protein

16.3g per 25g serving - solid protein content

12g carbohydrates

3g per 25g serving

7g fat

1.9g per 25g serving - moderate fat

385 kcal

96 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein65g16.3g
Calories385 kcal96 kcal
Carbohydrates12g3g
Fat7.4g1.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.35/100g (£33.49 for 1kg on 16 Sept 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • MyProteinlatest £34.49, lowest £33.49, highest £40.49 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Snickers Impact Whey Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 65g of protein per 100g (around 16g per 25g serving), Snickers Impact Whey Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Snickers Impact Whey Protein is a whey concentrate protein powder made by Snickers. It comes in 500g, 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Snickers Impact Whey Protein in the UK?

The best price we have verified today is £3.45 per 100g for the 1kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Impact Whey Protein contain per 100g?

Impact Whey Protein contains 65g of protein per 100g, with 16.3g per 25g serving. It is a whey concentrate product.

Is Snickers Impact Whey Protein currently in stock?

At the last check, 4 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Snickers Original · cost per 100g for each
Snickers WhiteCheck Snickers Original at the retailer
500g
£20.49
£4.10/100g
MyProtein
20 servings · £1.02/serving
16.3g protein · 96 kcal per serving
Snickers OriginalYour selection
1kgBest value
£34.49
£3.45/100g
MyProtein
40 servings · £0.86/serving
16.3g protein · 96 kcal per serving

The 1kg works out at £3.45 per 100g. The 500g costs £4.10. Same powder, 1.2x the price per gram.

Where to buy in the UK

Snickers Original · 1kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest

Snickers Original

1kg£34.49£3.45/100g
In stock
MyProtein

Snickers Original

1kg£35.49£3.55/100g
In stock

£34.49

1kg · Snickers Original

View best price