Rule 1 Proteins Source 7 Protein

Source 7 Protein

by Rule 1 Proteins

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 23g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourPumpkin Spice

Size897g

Best price today

In stock

£32.11

£3.54 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

75g protein

22.5g per 30g serving - solid protein content

8g carbohydrates

2.4g per 30g serving - low carb

6g fat

1.8g per 30g serving - moderate fat

378 kcal

113 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein75g22.5g
Calories378 kcal113 kcal
Carbohydrates8g2.4g
Fat6g1.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.41/100g (£30.92 for 907g on 17 Sept 2026)

897g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £32.11, lowest £30.92, highest £37.50 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Rule 1 Proteins Source 7 Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 75g of protein per 100g (around 23g per 30g serving), Rule 1 Proteins Source 7 Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Rule 1 Proteins Source 7 Protein is a whey concentrate protein powder made by Rule 1 Proteins. It comes in 897g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Rule 1 Proteins Source 7 Protein in the UK?

The best price we have verified today is £3.54 per 100g for the 907g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Source 7 Protein contain per 100g?

Source 7 Protein contains 75g of protein per 100g, with 22.5g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Rule 1 Proteins Source 7 Protein currently in stock?

At the last check, 4 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Pumpkin SpiceYour selection
897gBest value
£32.11
£3.54/100g
Amazon UK
30 servings · £1.07/serving
22.5g protein · 113 kcal per serving

Where to buy in the UK

897g · 4 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Pumpkin Spice

907g£32.11£3.54/100g
In stock
Amazon UK
897g£32.11£3.58/100g
In stock
Amazon UK
907g£39.41£4.34/100g
In stock
Amazon UK
897g£39.41£4.39/100g
In stock

£32.11

907g · Pumpkin Spice

View best price