QNT Light Digest Whey Protein

Light Digest Whey Protein

by QNT

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 22g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourCoconut

Size500g

Best price today

In stock

£26.20

£5.24 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

72g protein

21.6g per 30g serving - solid protein content

10g carbohydrates

3g per 30g serving - low carb

5g fat

1.5g per 30g serving - moderate fat

375 kcal

113 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein72g21.6g
Calories375 kcal113 kcal
Carbohydrates10g3g
Fat5g1.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.04/100g (£25.22 for 500g on 14 Aug 2026)

500g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £26.20, lowest £25.22, highest £26.30 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

QNT Light Digest Whey Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 72g of protein per 100g (around 22g per 30g serving), QNT Light Digest Whey Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

QNT Light Digest Whey Protein is a whey concentrate protein powder made by QNT. It comes in 500g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy QNT Light Digest Whey Protein in the UK?

The best price we have verified today is £5.24 per 100g for the 500g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Light Digest Whey Protein contain per 100g?

Light Digest Whey Protein contains 72g of protein per 100g, with 21.6g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is QNT Light Digest Whey Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
CoconutYour selection
500gBest value
£26.20
£5.24/100g
Amazon UK
16 servings · £1.64/serving
21.6g protein · 113 kcal per serving

Where to buy in the UK

500g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Coconut

500g£26.20£5.24/100g
In stock

£26.20

500g · Coconut

View best price