Protein Works Whey Protein 360 Platinum

Whey Protein 360 Platinum

by Protein Works

3.7WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 23g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour4 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 600g

Best price

In stock

£16.99

£2.83 / 100g

View best price
Exclusive WheyWise Code
Get 12% off your order

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 35g serving

67g protein

23.5g per 35g serving - solid protein content

12g carbohydrates

4.2g per 35g serving

4g fat

1.5g per 35g serving - moderate fat

356 kcal

125 kcal per 35g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 35g serving
NutrientPer 100gPer serving (35g)
Protein67g23.5g
Calories356 kcal125 kcal
Carbohydrates12g4.2g
Fat4.2g1.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.92/100g (£22.99 for 1.2kg on 16 Sept 2026)

600g · all flavours · price per pack

  • Protein Workslatest £16.99 (one check so far)
  • Amazon UKlatest £20.19, lowest £19.80, highest £20.30 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Protein Works Whey Protein 360 Platinum is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 67g of protein per 100g (around 23g per 35g serving), Protein Works Whey Protein 360 Platinum sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Protein Works Whey Protein 360 Platinum is a whey concentrate protein powder made by Protein Works. It comes in 600g, 1.2kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Protein Works Whey Protein 360 Platinum in the UK?

We refresh Protein Works Whey Protein 360 Platinum pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Whey Protein 360 Platinum contain per 100g?

Whey Protein 360 Platinum contains 67g of protein per 100g, with 23.5g per 35g serving. It is a whey concentrate product.

Is Protein Works Whey Protein 360 Platinum currently in stock?

At the last check, 3 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Ube Vanilla Velvet · cost per 100g for each
Ube Vanilla VelvetYour selection
600gBest value
£16.99
£2.83/100g
Protein Works
17 servings · £1.00/serving
23.5g protein · 125 kcal per serving
French VanillaCheck Ube Vanilla Velvet at the retailer
1.2kg
£49.74
£4.14/100g
Amazon UK
34 servings · £1.46/serving
23.5g protein · 125 kcal per serving

The 600g works out at £2.83 per 100g. The 1.2kg costs £4.14. Same powder, 1.5x the price per gram.

Where to buy in the UK

Ube Vanilla Velvet · 600g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Protein WorksCheapest

Ube Vanilla Velvet

600g£16.99£2.83/100g
In stock

£16.99

600g · Ube Vanilla Velvet

View best price