Precision Engineered Whey Protein

Whey Protein

by Precision Engineered

3.8WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 21g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry

Size900g

Best price today

In stock

£32.00

£3.56 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

69g protein

20.7g per 30g serving - solid protein content

10g carbohydrates

3g per 30g serving - low carb

7g fat

2g per 30g serving - moderate fat

377 kcal

113 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein69g20.7g
Calories377 kcal113 kcal
Carbohydrates10g3g
Fat6.5g2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.56/100g (£32.00 for 900g on 3 Oct 2026)

900g · all flavours · price per pack

  • Holland & Barrettlatest £32.00 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Precision Engineered Whey Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 69g of protein per 100g (around 21g per 30g serving), Precision Engineered Whey Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Precision Engineered Whey Protein is a whey concentrate protein powder made by Precision Engineered. It comes in 900g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Precision Engineered Whey Protein in the UK?

The best price we have verified today is £3.56 per 100g for the 900g bag, checked 3 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Whey Protein contain per 100g?

Whey Protein contains 69g of protein per 100g, with 20.7g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Precision Engineered Whey Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
StrawberryYour selection
900gBest value
£32.00
£3.56/100g
Holland & Barrett
30 servings · £1.07/serving
20.7g protein · 113 kcal per serving

Where to buy in the UK

900g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Holland & BarrettCheapest

Strawberry

900g£32.00£3.56/100g
In stock

£32.00

900g · Strawberry

View best price