Precision Engineered Lean Protein

Lean Protein

by Precision Engineered

3.5WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 18g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size650g

Best price today

In stock

£22.00

£3.38 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 27g serving

67g protein

18.1g per 27g serving - solid protein content

5g carbohydrates

1.2g per 27g serving - low carb

7g fat

1.9g per 27g serving - moderate fat

364 kcal

98 kcal per 27g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 27g serving
NutrientPer 100gPer serving (27g)
Protein67g18.1g
Calories364 kcal98 kcal
Carbohydrates4.5g1.2g
Fat7.2g1.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.38/100g (£22.00 for 650g on 3 Oct 2026)

650g · all flavours · price per pack

  • Holland & Barrettlatest £22.00 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Precision Engineered Lean Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 67g of protein per 100g (around 18g per 27g serving), Precision Engineered Lean Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Precision Engineered Lean Protein is a whey concentrate protein powder made by Precision Engineered. It comes in 650g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Precision Engineered Lean Protein in the UK?

The best price we have verified today is £3.38 per 100g for the 650g bag, checked 3 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Lean Protein contain per 100g?

Lean Protein contains 67g of protein per 100g, with 18.1g per 27g serving. It is a whey concentrate product.

Is Precision Engineered Lean Protein currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Chocolate · cost per 100g for each
ChocolateYour selection
650gBest value
£22.00
£3.38/100g
Holland & Barrett
24 servings · £0.92/serving
18.1g protein · 98 kcal per serving

Where to buy in the UK

Chocolate · 650g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Holland & BarrettCheapest

Chocolate

650g£22.00£3.38/100g
In stock

£22.00

650g · Chocolate

View best price