PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder

PhD Diet Whey Protein Powder

by PhD Nutrition

3.5WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 17g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour6 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1kg

Best price today

In stock

£59.99

£3.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

68g protein

17g per 25g serving - solid protein content

12g carbohydrates

3g per 25g serving

5g fat

1.3g per 25g serving - moderate fat

365 kcal

91 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein68g17g
Calories365 kcal91 kcal
Carbohydrates12g3g
Fat5g1.3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.87/100g (£37.39 for 2kg on 30 Aug 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £59.99, lowest £37.39, highest £59.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 68g of protein per 100g (around 17g per 25g serving), PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder is a whey concentrate protein powder made by PhD Nutrition. It comes in 1kg, 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder in the UK?

We refresh PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does PhD Diet Whey Protein Powder contain per 100g?

PhD Diet Whey Protein Powder contains 68g of protein per 100g, with 17g per 25g serving. It is a whey concentrate product.

Is PhD Nutrition PhD Diet Whey Protein Powder currently in stock?

At the last check, 5 out of 11 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedBest price of 6 flavours
1kgBest value
£23.39
£2.34/100g
Amazon UK
40 servings · £0.58/serving
17.0g protein · 91 kcal per serving
Flavour not listedBest price of 2 flavoursYour selection
2kg
£59.99
£3.00/100g
Amazon UK
80 servings · £0.75/serving
17.0g protein · 91 kcal per serving

The 1kg works out at £2.34 per 100g. The 2kg costs £3.00. Same powder, 1.3x the price per gram.

Where to buy in the UK

Any flavour · 2kg · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2kg£59.99£3.00/100g
In stock
Amazon UK

Strawberry Delight

2kg£59.99£3.00/100g
In stock
Amazon UK

Belgian Chocolate

2kg£59.99£3.00/100g
In stock