Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80%

Grass Fed Whey Protein Concentrate 80%

by Peak Supps

4.0WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 24g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size1kg

Best price

In stock

£36.99

£3.70 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

79g protein

23.7g per 30g serving - solid protein content

3g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

8g fat

2.3g per 30g serving - moderate fat

390 kcal

117 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein79g23.7g
Calories390 kcal117 kcal
Carbohydrates3g0.9g
Fat7.8g2.3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.70/100g (£36.99 for 1kg on 17 Sept 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £36.99, lowest £36.99, highest £36.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 79g of protein per 100g (around 24g per 30g serving), Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% is a whey concentrate protein powder made by Peak Supps. It comes in 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% in the UK?

We refresh Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% contain per 100g?

Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% contains 79g of protein per 100g, with 23.7g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Peak Supps Grass Fed Whey Protein Concentrate 80% currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Chocolate · cost per 100g for each
ChocolateYour selection
1kgBest value
£36.99
£3.70/100g
Amazon UK
33 servings · £1.12/serving
23.7g protein · 117 kcal per serving

Where to buy in the UK

Chocolate · 1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Chocolate

1kg£36.99£3.70/100g
In stock

£36.99

1kg · Chocolate

View best price