Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein

Gold Standard 100% Whey Protein

by Optimum Nutrition

3.7WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 24g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour7 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 900g

Best price today

In stock

£170.00

£3.75 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 31g serving

76g protein

23.6g per 31g serving - solid protein content

5g carbohydrates

1.6g per 31g serving - low carb

5g fat

1.4g per 31g serving - moderate fat

374 kcal

116 kcal per 31g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 31g serving
NutrientPer 100gPer serving (31g)
Protein76g23.6g
Calories374 kcal116 kcal
Carbohydrates5.3g1.6g
Fat4.6g1.4g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.08/100g (£139.79 for 4.54kg on 14 Jun 2026)

4.53kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £170.00, lowest £170.00, highest £170.00 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 76g of protein per 100g (around 24g per 31g serving), Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein is a whey concentrate protein powder made by Optimum Nutrition. It comes in 300g, 450g, 768g, 900g, 1.62kg, 2.27kg, 4.53kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein in the UK?

We refresh Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Gold Standard 100% Whey Protein contain per 100g?

Gold Standard 100% Whey Protein contains 76g of protein per 100g, with 23.6g per 31g serving. It is a whey concentrate product.

Is Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein currently in stock?

At the last check, 38 out of 40 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

7 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listed
300g
£24.00
£7.74/100g
Amazon UK
10 servings · £2.40/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving
Flavour not listedBest price of 3 flavours
450g
£25.00
£5.51/100g
Amazon UK
15 servings · £1.67/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving
Vanilla Ice Cream
768g
£44.99
£5.86/100g
Amazon UK
Out of stock
24 servings · £1.87/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving
BananaBest price of 4 flavours
900gBest value
£31.17
£3.48/100g
Amazon UK
28 servings · £1.11/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving
Flavour not listed
1.62kg
£89.99
£5.55/100g
Amazon UK
Out of stock
52 servings · £1.73/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving
French Vanilla CrèmeBest price of 5 flavours
2.27kg
£97.98
£4.30/100g
Amazon UK
73 servings · £1.34/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving
Vanilla Ice CreamYour selection
4.53kg
£170.00
£3.75/100g
Amazon UK
146 servings · £1.16/serving
23.6g protein · 116 kcal per serving

The 900g works out at £3.48 per 100g. The 300g costs £7.74. Same powder, 2.2x the price per gram.

Where to buy in the UK

Any flavour · 4.53kg · 4 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla Ice Cream

4.54kg£170.00£3.75/100g
In stock
Amazon UK
4.54kg£170.00£3.75/100g
In stock
Amazon UK

Vanilla Ice Cream

4.53kg£170.00£3.75/100g
In stock
Amazon UK
4.53kg£170.00£3.75/100g
In stock

£170.00

4.54kg

View best price