Olimp Nutrition 100% Natural Whey Protein Concentrate

100% Natural Whey Protein Concentrate

by Olimp Nutrition

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 22g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size700g

Best price today

In stock

£31.47

£4.50 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

72g protein

21.6g per 30g serving - solid protein content

7g carbohydrates

2.1g per 30g serving - low carb

4g fat

1.2g per 30g serving - moderate fat

380 kcal

114 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein72g21.6g
Calories380 kcal114 kcal
Carbohydrates7g2.1g
Fat4g1.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.50/100g (£24.50 for 700g on 5 Jul 2026)

700g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £31.47, lowest £24.50, highest £31.47 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Olimp Nutrition 100% Natural Whey Protein Concentrate is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 72g of protein per 100g (around 22g per 30g serving), Olimp Nutrition 100% Natural Whey Protein Concentrate sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Olimp Nutrition 100% Natural Whey Protein Concentrate is a whey concentrate protein powder made by Olimp Nutrition. It comes in 700g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Olimp Nutrition 100% Natural Whey Protein Concentrate in the UK?

The best price we have verified today is £4.50 per 100g for the 700g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does 100% Natural Whey Protein Concentrate contain per 100g?

100% Natural Whey Protein Concentrate contains 72g of protein per 100g, with 21.6g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Olimp Nutrition 100% Natural Whey Protein Concentrate currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
700gBest value
£31.47
£4.50/100g
Amazon UK
23 servings · £1.37/serving
21.6g protein · 114 kcal per serving

Where to buy in the UK

700g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
700g£31.47£4.50/100g
In stock