Naked Nutrition Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder

Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder

by Naked Nutrition

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 25g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourVanilla

Size450g

Best price today

In stock

£21.99

£4.89 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 37.5g serving

67g protein

25g per 37.5g serving - solid protein content

6g carbohydrates

2.4g per 37.5g serving - low carb

5g fat

2g per 37.5g serving - moderate fat

320 kcal

120 kcal per 37.5g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 37.5g serving
NutrientPer 100gPer serving (37.5g)
Protein66.7g25g
Calories320 kcal120 kcal
Carbohydrates6.4g2.4g
Fat5.3g2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.86/100g (£21.89 for 450g on 24 Aug 2026)

450g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £21.99, lowest £21.89, highest £21.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Naked Nutrition Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 66.7g of protein per 100g (around 25g per 37.5g serving), Naked Nutrition Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Naked Nutrition Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder is a whey concentrate protein powder made by Naked Nutrition. It comes in 450g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Naked Nutrition Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder in the UK?

The best price we have verified today is £4.89 per 100g for the 450g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder contain per 100g?

Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder contains 66.7g of protein per 100g, with 25g per 37.5g serving. It is a whey concentrate product.

Is Naked Nutrition Naked Whey Grass Fed Whey Protein Powder currently in stock?

At the last check, 2 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
450gBest value
£21.99
£4.89/100g
Amazon UK
12 servings · £1.83/serving
25.0g protein · 120 kcal per serving

Where to buy in the UK

450g · 4 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
450g£21.99£4.89/100g
In stock
Amazon UK
450g£21.99£4.89/100g
Out of stock
Amazon UK

Vanilla

450g£21.99£4.89/100g
Out of stock
Amazon UK
450g£21.99£4.89/100g
In stock