Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder

Plant Party Vegan Protein Powder

by Muscle Moose

3.1WheyWise Rating

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • 23g protein per 100g
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1.8kg

Best price

In stock

£45.49

£2.53 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

23g protein

Protein per 100g of product

1g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

2g fat

Very lean profile

115 kcal

Energy per 100g of product

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein23g
Calories115 kcal
Carbohydrates0.9g
Fat2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.53/100g (£45.49 for 1.8kg on 28 Sept 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £45.49, lowest £45.49, highest £45.49 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 23g of protein per 100g, Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder sits in a competitive position for a vegan product.

What else do you need to know?

Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder is a vegan protein powder made by Muscle Moose. It comes in 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder in the UK?

We refresh Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Plant Party Vegan Protein Powder contain per 100g?

Plant Party Vegan Protein Powder contains 23g of protein per 100g. It is a vegan product.

Is Muscle Moose Plant Party Vegan Protein Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1.8kgBest value
£45.49
£2.53/100g
Amazon UK

Where to buy in the UK

1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.8kg£45.49£2.53/100g
In stock

£45.49

1.8kg

View best price