more Vegan Protein

Vegan Protein

by more

2.8WheyWise Rating

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • Up to 19g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size600g

Best price today

In stock

£34.99

£5.83 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

75g protein

18.8g per 25g serving - solid protein content

8g carbohydrates

2g per 25g serving - low carb

1g fat

0.3g per 25g serving - very lean

351 kcal

88 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein75g18.8g
Calories351 kcal88 kcal
Carbohydrates8g2g
Fat1g0.3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.48/100g (£20.89 for 600g on 18 Aug 2026)

600g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £34.99, lowest £20.89, highest £34.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

more Vegan Protein is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 75g of protein per 100g (around 19g per 25g serving), more Vegan Protein sits in a solid mid-range for a vegan product.

What else do you need to know?

more Vegan Protein is a vegan protein powder made by more. It comes in 600g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy more Vegan Protein in the UK?

The best price we have verified today is £5.83 per 100g for the 600g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Vegan Protein contain per 100g?

Vegan Protein contains 75g of protein per 100g, with 18.8g per 25g serving. It is a vegan product.

Is more Vegan Protein currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedBest price of 2 flavoursYour selection
600gBest value
£34.99
£5.83/100g
Amazon UK
24 servings · £1.46/serving
18.8g protein · 88 kcal per serving

Where to buy in the UK

Any flavour · 600g · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
600g£34.99£5.83/100g
In stock
Amazon UK

Vanilla

600g£34.99£5.83/100g
In stock
Amazon UK

Neutral

600g£34.99£5.83/100g
In stock