more Protein Milkshake

Protein Milkshake

by more

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry

Size600g

Best price today

In stock

£25.19

£4.20 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

78g protein

19.5g per 25g serving - solid protein content

8g carbohydrates

2g per 25g serving - low carb

3g fat

0.8g per 25g serving - very lean

375 kcal

94 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein78g19.5g
Calories375 kcal94 kcal
Carbohydrates8g2g
Fat3g0.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.20/100g (£25.19 for 600g on 2 Oct 2026)

600g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £25.19, lowest £25.19, highest £35.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

more Protein Milkshake is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 78g of protein per 100g (around 20g per 25g serving), more Protein Milkshake sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

more Protein Milkshake is a whey concentrate protein powder made by more. It comes in 600g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy more Protein Milkshake in the UK?

The best price we have verified today is £4.20 per 100g for the 600g bag, checked 2 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Protein Milkshake contain per 100g?

Protein Milkshake contains 78g of protein per 100g, with 19.5g per 25g serving. It is a whey concentrate product.

Is more Protein Milkshake currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
StrawberryYour selection
600gBest value
£25.19
£4.20/100g
Amazon UK
24 servings · £1.05/serving
19.5g protein · 94 kcal per serving

Where to buy in the UK

600g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Strawberry

600g£25.19£4.20/100g
In stock

£25.19

600g · Strawberry

View best price