Boditronics Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured

Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured

by Boditronics

3.9WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 21g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size2kg

Best price today

In stock

£37.69

£1.88 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 33g serving

65g protein

21.5g per 33g serving - solid protein content

10g carbohydrates

3.3g per 33g serving - low carb

5g fat

1.7g per 33g serving - moderate fat

346 kcal

114 kcal per 33g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 33g serving
NutrientPer 100gPer serving (33g)
Protein65g21.5g
Calories346 kcal114 kcal
Carbohydrates10g3.3g
Fat5g1.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.88/100g (£37.69 for 2kg on 24 Sept 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £37.69, lowest £37.69, highest £37.69 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Boditronics Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 65g of protein per 100g (around 21g per 33g serving), Boditronics Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Boditronics Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured is a whey concentrate protein powder made by Boditronics. It comes in 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Boditronics Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured in the UK?

The best price we have verified today is £1.88 per 100g for the 2kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured contain per 100g?

Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured contains 65g of protein per 100g, with 21.5g per 33g serving. It is a whey concentrate product.

Is Boditronics Just Protein Powder - Everyday affordable Protein powder - Flavoured currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Chocolate Mousse · cost per 100g for each
Chocolate MousseYour selection
2kgBest value
£37.69
£1.88/100g
Amazon UK
60 servings · £0.63/serving
21.5g protein · 114 kcal per serving

Where to buy in the UK

Chocolate Mousse · 2kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Chocolate Mousse

2kg£37.69£1.88/100g
In stock

£37.69

2kg · Chocolate Mousse

View best price