Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured

Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured

by Boditronics

4.1WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 54g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size2.1kg

Best price

Awaiting restock

£47.99

£2.29 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 70g serving

77g protein

54g per 70g serving - solid protein content

10g carbohydrates

7.1g per 70g serving

3g fat

2.2g per 70g serving - moderate fat

377 kcal

264 kcal per 70g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 70g serving
NutrientPer 100gPer serving (70g)
Protein77.1g54g
Calories377 kcal264 kcal
Carbohydrates10.2g7.1g
Fat3.1g2.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.29/100g (£47.99 for 2.1kg on 18 Aug 2026)

2.1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £47.99, lowest £47.99, highest £47.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 77.1g of protein per 100g (around 54g per 70g serving), Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured is a whey concentrate protein powder made by Boditronics. It comes in 2.1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured in the UK?

We refresh Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured contain per 100g?

Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured contains 77.1g of protein per 100g, with 54g per 70g serving. It is a whey concentrate product.

Is Boditronics Anabolic Whey Protein Powder - Flavoured currently in stock?

At the last check, 0 out of 1 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2.1kg
£47.99
£2.29/100g
Amazon UK
Out of stock
30 servings · £1.60/serving
54.0g protein · 264 kcal per serving

Where to buy in the UK

2.1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2.1kg£47.99£2.29/100g
Out of stock

£47.99

2.1kg

View best price