Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder

Critical Whey Protein Powder

by Applied Nutrition

3.9WheyWise Rating

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 24g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour7 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 2kg

Best price

In stock

£53.95

£2.68 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 33g serving

72g protein

23.8g per 33g serving - solid protein content

12g carbohydrates

3.8g per 33g serving

6g fat

2g per 33g serving - moderate fat

394 kcal

130 kcal per 33g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 33g serving
NutrientPer 100gPer serving (33g)
Protein72g23.8g
Calories394 kcal130 kcal
Carbohydrates11.5g3.8g
Fat6.1g2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.40/100g (£47.99 for 2kg on 7 Jun 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £53.95, lowest £49.99, highest £55.00 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 72g of protein per 100g (around 24g per 33g serving), Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder is a whey concentrate protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 450g, 825g, 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder in the UK?

We refresh Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Critical Whey Protein Powder contain per 100g?

Critical Whey Protein Powder contains 72g of protein per 100g, with 23.8g per 33g serving. It is a whey concentrate product.

Is Applied Nutrition Critical Whey Protein Powder currently in stock?

At the last check, 12 out of 12 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

3 sizes · White Choco Hazelnut · cost per 100g for each
Flavour not listedCheck White Choco Hazelnut at the retailer
450g
£17.99
£4.00/100g
Amazon UK
13 servings · £1.38/serving
23.8g protein · 130 kcal per serving
Vanilla Ice CreamCheck White Choco Hazelnut at the retailer
825g
£28.94
£3.51/100g
Amazon UK
25 servings · £1.16/serving
23.8g protein · 130 kcal per serving
White Choco HazelnutYour selection
2kgBest value
£53.95
£2.68/100g
Amazon UK
60 servings · £0.90/serving
23.8g protein · 130 kcal per serving

The 2kg works out at £2.68 per 100g. The 450g costs £4.00. Same powder, 1.5x the price per gram.

Where to buy in the UK

White Choco Hazelnut · 2kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

White Choco Hazelnut

2.01kg£53.95£2.68/100g
In stock

£53.95

2.01kg · White Choco Hazelnut

View best price