Allnutrition Whey Delicious

Whey Delicious

by Allnutrition

A trusted everyday protein: affordable, versatile, and designed to support your training goals with every shake.

  • Up to 21g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourCappuccino

Size2.27kg

Best price today

In stock

£74.99

£3.30 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

70g protein

21g per 30g serving - solid protein content

10g carbohydrates

2.9g per 30g serving - low carb

7g fat

2g per 30g serving - moderate fat

379 kcal

114 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein70g21g
Calories379 kcal114 kcal
Carbohydrates9.8g2.9g
Fat6.6g2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.30/100g (£74.99 for 2.27kg on 17 Sept 2026)

2.27kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £74.99, lowest £74.99, highest £75.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Allnutrition Whey Delicious is designed for gym-goers and strength trainers looking for an affordable, everyday protein source. Whey concentrate suits anyone who wants a solid protein boost without paying a premium for ultra-high purity. It works well as a post-workout shake or a between-meals top-up.

What can you expect?

A well-rounded protein powder that mixes easily and tastes good. Whey concentrate typically delivers 70-80% protein content with a natural, creamy texture. You will get a reliable source of all essential amino acids including BCAAs to support muscle recovery after training. With 70g of protein per 100g (around 21g per 30g serving), Allnutrition Whey Delicious sits in a solid mid-range for a whey concentrate product.

What else do you need to know?

Allnutrition Whey Delicious is a whey concentrate protein powder made by Allnutrition. It comes in 2.27kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Allnutrition Whey Delicious in the UK?

The best price we have verified today is £3.30 per 100g for the 2.27kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Whey Delicious contain per 100g?

Whey Delicious contains 70g of protein per 100g, with 21g per 30g serving. It is a whey concentrate product.

Is Allnutrition Whey Delicious currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
CappuccinoYour selection
2.27kgBest value
£74.99
£3.30/100g
Amazon UK
75 servings · £1.00/serving
21.0g protein · 114 kcal per serving

Where to buy in the UK

2.27kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Cappuccino

2.27kg£74.99£3.30/100g
In stock

£74.99

2.27kg · Cappuccino

View best price