XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box

Vegan Lean Diet Protein Sachets Box

by XCelerate Nutrition

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • Up to 21g protein per serving
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourVanilla

Size1kg

Best price

In stock

£12.99

£1.30 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

70g protein

21g per 30g serving - solid protein content

6g carbohydrates

1.8g per 30g serving - low carb

5g fat

1.5g per 30g serving - moderate fat

370 kcal

111 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein70g21g
Calories370 kcal111 kcal
Carbohydrates6g1.8g
Fat5g1.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.30/100g (£12.99 for 1kg on 18 Aug 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £12.99, lowest £12.99, highest £12.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 70g of protein per 100g (around 21g per 30g serving), XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box sits in a solid mid-range for a vegan product.

What else do you need to know?

XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box is a vegan protein powder made by XCelerate Nutrition. It comes in 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box in the UK?

We refresh XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Vegan Lean Diet Protein Sachets Box contain per 100g?

Vegan Lean Diet Protein Sachets Box contains 70g of protein per 100g, with 21g per 30g serving. It is a vegan product.

Is XCelerate Nutrition Vegan Lean Diet Protein Sachets Box currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
VanillaYour selection
1kgBest value
£12.99
£1.30/100g
Amazon UK
33 servings · £0.39/serving
21.0g protein · 111 kcal per serving

Where to buy in the UK

1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla

1kg£12.99£1.30/100g
In stock

£12.99

1kg · Vanilla

View best price