Warrior Mass Gainer Protein Powder

Mass Gainer Protein Powder

by Warrior

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 61g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size5kg

Best price today

In stock

£49.99

£1.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 280g serving

22g protein

61g per 280g serving

64g carbohydrates

180g per 280g serving

3g fat

9.2g per 280g serving - moderate fat

378 kcal

1058 kcal per 280g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 280g serving
NutrientPer 100gPer serving (280g)
Protein21.8g61g
Calories378 kcal1058 kcal
Carbohydrates64.3g180g
Fat3.3g9.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.52/100g (£25.99 for 5kg on 1 Jul 2026)

5kg · all flavours · price per pack

  • Warriorlatest £39.99, lowest £39.99, highest £47.70 in the last 90 days
  • Amazon UKlatest £49.99, lowest £46.30, highest £49.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Warrior Mass Gainer Protein Powder is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 21.8g of protein per 100g (around 61g per 280g serving), Warrior Mass Gainer Protein Powder sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Warrior Mass Gainer Protein Powder is a mass gainer protein powder made by Warrior. It comes in 5kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Warrior Mass Gainer Protein Powder in the UK?

We refresh Warrior Mass Gainer Protein Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Mass Gainer Protein Powder contain per 100g?

Mass Gainer Protein Powder contains 21.8g of protein per 100g, with 61g per 280g serving. It is a mass gainer product.

Is Warrior Mass Gainer Protein Powder currently in stock?

At the last check, 6 out of 8 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
5kgBest value
£47.70
£0.95/100g
Amazon UK
18 servings · £2.65/serving
61.0g protein · 1058 kcal per serving

Where to buy in the UK

5kg · 8 offers for this selection · sorted by cost per 100g
WarriorCheapest
5kg£39.99£0.80/100g
Out of stock
Warrior
5kg£39.99£0.80/100g
Out of stock
Amazon UK
5.04kg£47.70£0.95/100g
In stock
Amazon UK
5.04kg£47.70£0.95/100g
In stock
Amazon UK
5kg£47.70£0.95/100g
In stock
Amazon UK
5kg£49.99£1.00/100g
In stock