Trec Nutrition Magnum 8000

Magnum 8000

by Trec Nutrition

2.1WheyWise Rating

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1kg

Best price today

In stock

£17.70

£1.77 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 150g serving

13g protein

19.5g per 150g serving

72g carbohydrates

108.5g per 150g serving

2g fat

3.5g per 150g serving - very lean

367 kcal

550 kcal per 150g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 150g serving
NutrientPer 100gPer serving (150g)
Protein13g19.5g
Calories366.87 kcal550 kcal
Carbohydrates72.31g108.5g
Fat2.31g3.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.77/100g (£17.70 for 1kg on 17 Sept 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £17.70, lowest £17.70, highest £17.76 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Trec Nutrition Magnum 8000 is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 13g of protein per 100g (around 20g per 150g serving), Trec Nutrition Magnum 8000 sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Trec Nutrition Magnum 8000 is a mass gainer protein powder made by Trec Nutrition. It comes in 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Trec Nutrition Magnum 8000 in the UK?

The best price we have verified today is £1.77 per 100g for the 1kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Magnum 8000 contain per 100g?

Magnum 8000 contains 13g of protein per 100g, with 19.5g per 150g serving. It is a mass gainer product.

Is Trec Nutrition Magnum 8000 currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1kgBest value
£17.70
£1.77/100g
Amazon UK
6 servings · £2.95/serving
19.5g protein · 550 kcal per serving

Where to buy in the UK

1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1kg£17.70£1.77/100g
In stock