Trec Nutrition Creatine 100%
Protein Blend

Creatine 100%

by Trec Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 21g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size300g

Best price today

In stock

£12.99

£4.33 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

71g protein

21.3g per 30g serving - solid protein content

4g carbohydrates

1.2g per 30g serving - low carb

2g fat

0.6g per 30g serving - very lean

356 kcal

107 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein71g21.3g
Calories356.12 kcal107 kcal
Carbohydrates3.84g1.2g
Fat1.92g0.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.33/100g (£12.99 for 300g on 17 Sept 2026)

300g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £12.99, lowest £12.99, highest £13.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Trec Nutrition Creatine 100% is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 71g of protein per 100g (around 21g per 30g serving), Trec Nutrition Creatine 100% sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Trec Nutrition Creatine 100% is a protein blend protein powder made by Trec Nutrition. It comes in 300g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Trec Nutrition Creatine 100% in the UK?

The best price we have verified today is £4.33 per 100g for the 300g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Creatine 100% contain per 100g?

Creatine 100% contains 71g of protein per 100g, with 21.3g per 30g serving. It is a protein blend product.

Is Trec Nutrition Creatine 100% currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
300gBest value
£12.99
£4.33/100g
Amazon UK
10 servings · £1.30/serving
21.3g protein · 107 kcal per serving

Where to buy in the UK

300g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
300g£12.99£4.33/100g
In stock