Trec Nutrition Casein 100

Casein 100

by Trec Nutrition

3.6WheyWise Rating

Slow-release recovery: a thick, satisfying shake that feeds your muscles over hours, not minutes.

  • Up to 25g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Slow-digesting - ideal before bed
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size600g

Best price today

In stock

£28.12

£4.69 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

85g protein

25.4g per 30g serving with minimal filler

4g carbohydrates

1.2g per 30g serving - low carb

2g fat

0.6g per 30g serving - very lean

356 kcal

107 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein84.66g25.4g
Calories356.12 kcal107 kcal
Carbohydrates3.84g1.2g
Fat1.92g0.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.69/100g (£28.12 for 600g on 27 Sept 2026)

600g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £28.12, lowest £28.12, highest £29.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Trec Nutrition Casein 100 is designed for people who want sustained protein release, especially overnight. Casein digests slowly, making it ideal as a bedtime shake or for anyone who goes long stretches between meals and wants to keep muscle protein synthesis ticking over.

What can you expect?

A thick, slow-digesting shake that keeps you feeling full for longer. Casein forms a gel in the stomach, releasing amino acids steadily over several hours. This makes it less ideal immediately post-workout but excellent for sustained recovery windows. With 84.66g of protein per 100g (around 25g per 30g serving), Trec Nutrition Casein 100 sits at the higher end for a casein product.

What else do you need to know?

Trec Nutrition Casein 100 is a casein protein powder made by Trec Nutrition. It comes in 600g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Trec Nutrition Casein 100 in the UK?

The best price we have verified today is £4.69 per 100g for the 600g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Casein 100 contain per 100g?

Casein 100 contains 84.66g of protein per 100g, with 25.4g per 30g serving. It is a casein product.

Is Trec Nutrition Casein 100 currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
600gBest value
£28.12
£4.69/100g
Amazon UK
20 servings · £1.41/serving
25.4g protein · 107 kcal per serving

Where to buy in the UK

600g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
600g£28.12£4.69/100g
In stock