Trained by JP TBJP Clear Iso

TBJP Clear Iso

by Trained by JP

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 23g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry

Size900g

Best price

Awaiting restock

£49.87

£5.54 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

76g protein

22.8g per 30g serving - solid protein content

3g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0.1g per 30g serving - very lean

341 kcal

102 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein76g22.8g
Calories341 kcal102 kcal
Carbohydrates2.6g0.8g
Fat0.4g0.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.54/100g (£49.87 for 900g on 18 Aug 2026)

900g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £49.87, lowest £49.87, highest £49.87 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Trained by JP TBJP Clear Iso is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 76g of protein per 100g (around 23g per 30g serving), Trained by JP TBJP Clear Iso sits in a solid mid-range for a clear whey product.

What else do you need to know?

Trained by JP TBJP Clear Iso is a clear whey protein powder made by Trained by JP. It comes in 900g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Trained by JP TBJP Clear Iso in the UK?

We refresh Trained by JP TBJP Clear Iso pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does TBJP Clear Iso contain per 100g?

TBJP Clear Iso contains 76g of protein per 100g, with 22.8g per 30g serving. It is a clear whey product.

Is Trained by JP TBJP Clear Iso currently in stock?

At the last check, 0 out of 1 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
StrawberryYour selection
900g
£49.87
£5.54/100g
Amazon UK
Out of stock
30 servings · £1.66/serving
22.8g protein · 102 kcal per serving

Where to buy in the UK

900g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Strawberry

900g£49.87£5.54/100g
Out of stock

£49.87

900g · Strawberry

View best price