The Health Project Ultimate Diet Protein
Protein Blend

Ultimate Diet Protein

by The Health Project

3.9WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 20g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size2kg

Best price

Awaiting restock

£39.99

£2.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

68g protein

20.3g per 30g serving - solid protein content

11g carbohydrates

3.3g per 30g serving

6g fat

1.7g per 30g serving - moderate fat

373 kcal

112 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein67.67g20.3g
Calories373 kcal112 kcal
Carbohydrates11g3.3g
Fat5.67g1.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.00/100g (£39.99 for 2kg on 7 Jun 2026)

2kg · all flavours · price per pack

No price history for the 2kg pack in the last 90 days yet.

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Health Project Ultimate Diet Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 67.67g of protein per 100g (around 20g per 30g serving), The Health Project Ultimate Diet Protein sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

The Health Project Ultimate Diet Protein is a protein blend protein powder made by The Health Project. It comes in 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Health Project Ultimate Diet Protein in the UK?

We refresh The Health Project Ultimate Diet Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Ultimate Diet Protein contain per 100g?

Ultimate Diet Protein contains 67.67g of protein per 100g, with 20.3g per 30g serving. It is a protein blend product.

Is The Health Project Ultimate Diet Protein currently in stock?

At the last check, 0 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2kg
£39.99
£2.00/100g
Amazon UK
Out of stock
66 servings · £0.61/serving
20.3g protein · 112 kcal per serving

Where to buy in the UK

2kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2kg£39.99£2.00/100g
Out of stock
Amazon UK
2kg£39.99£2.00/100g
Out of stock