The Health Project Ultimate Casein Protein

Ultimate Casein Protein

by The Health Project

4.0WheyWise Rating

Slow-release recovery: a thick, satisfying shake that feeds your muscles over hours, not minutes.

  • Up to 23g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Slow-digesting - ideal before bed
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size2kg

Best price

Awaiting restock

£37.99

£1.90 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

78g protein

23.3g per 30g serving - solid protein content

8g carbohydrates

2.3g per 30g serving - low carb

1g fat

0.3g per 30g serving - very lean

353 kcal

106 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein77.67g23.3g
Calories353.33 kcal106 kcal
Carbohydrates7.67g2.3g
Fat1g0.3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.90/100g (£37.99 for 2kg on 14 Aug 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £37.99, lowest £37.99, highest £42.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Health Project Ultimate Casein Protein is designed for people who want sustained protein release, especially overnight. Casein digests slowly, making it ideal as a bedtime shake or for anyone who goes long stretches between meals and wants to keep muscle protein synthesis ticking over.

What can you expect?

A thick, slow-digesting shake that keeps you feeling full for longer. Casein forms a gel in the stomach, releasing amino acids steadily over several hours. This makes it less ideal immediately post-workout but excellent for sustained recovery windows. With 77.67g of protein per 100g (around 23g per 30g serving), The Health Project Ultimate Casein Protein sits in a solid mid-range for a casein product.

What else do you need to know?

The Health Project Ultimate Casein Protein is a casein protein powder made by The Health Project. It comes in 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Health Project Ultimate Casein Protein in the UK?

We refresh The Health Project Ultimate Casein Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Ultimate Casein Protein contain per 100g?

Ultimate Casein Protein contains 77.67g of protein per 100g, with 23.3g per 30g serving. It is a casein product.

Is The Health Project Ultimate Casein Protein currently in stock?

At the last check, 0 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2kg
£37.99
£1.90/100g
Amazon UK
Out of stock
66 servings · £0.58/serving
23.3g protein · 106 kcal per serving

Where to buy in the UK

2kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2kg£37.99£1.90/100g
Out of stock
Amazon UK
2kg£42.99£2.15/100g
Out of stock